Taşkın Tuna, bürokrasinin üst kademelerinden gelen bir yazardır. Ankara Fen Fakültesinden Fizik Yük. Müh. olarak mezun oldu. Daha sonra DMİ Genel Müdürlüğüne geçen Tuna, Almanya'da staj ve eğitim aldı. NATO’dan kazandığı bursla İngiltere'de Reading Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi gören Tuna, Yurda dönüşünde ODTÜ'de öğretim görevlisi olarak çalıştı. ABD'de çevre sorunları konusunda da eğitim gören Tuna, İngiltere'de Avrupa Meteorolojik Tahmin ve Araştırma Merkezinde dört yıl uzman olarak hizmet verdi. Daha sonra Taşkın Tuna, Çevre Bakanlığına Genel Müdür olarak atandı ve burada da 3 yıla yakın bir süre çalıştıktan sonra emekli oldu.

Tuna’nın ses getiren kitapları arasında, "OKU AMA NEYİ" Şule Yayınları tarafından kısa sürede 16. baskısı yapılmış ve geniş bir okuyucu kütlesi tarafından beğeni ile karşılanmıştır.

Taşkın Tuna'nın, 1945-1960 yıllarındaki siyasi çalkantıları kapsayan “ADNAN MENDERES’İN ANILARI” adlı kitabı da Şule yayınevi tarafından basılmış ve çok satan kitaplar listesine girmiştir. Yazarın “SON BASAMAK” adındaki çalışması, popüler bilim kitabı olarak değerlendirilebilir. Tuna’nın “BİR ELMA İKİ AYNA” kitabından sonra “BİR ÇARPI BİR” adındaki çalışmasının ardından Evrenin yaratılışı konusunu inceleyen “OL DEDİ OLDU-1-2” isimli kitapları geniş bir okuyucu kitlesi tarafından ilgi ile karşılandı.

Tuna’nın, “ÖLÜ KÖPEĞİN DİŞLERİ ve “MUHAMMEDİ BİLİNǔ adlı kitapları; önce “hayret”, daha sonra da ‘hayranlık’ vadisinde dolaşmak isteyenler için harika bir yapıt olarak değerlendirilebilir. “ŞEYTANİ BİLİNǔ adlı kitabıyla da okurlarının karşısına çıkan Taşkın Tuna’nın, Boğaziçi, Karabük, Sivas Cumhuriyet, Ankara Gazi, İstanbul Marmara İlahiyat, Ankara İlahiyat, Sakarya, Tokat G. Osmanpaşa, Diyarbakır Dicle, İstanbul Üniversitesi, Kıbrıs İTܒde, Amasya, Bolu İzzet Baysal Üniversiteleri ile çeşitli vakıf, dernek ve Belediyelerde konferanslar veriyor.

Tuna’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı “MUHTEŞEM TASARIM” kitabında Evrendeki fiziksel yasalar ve sâbitlere bağlı olarak yaratılış sürecindeki mükemmel dengenin nefes kesen gerçekleri anlatılıyor.

Taşkın Tuna’ya “Türkiye Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi” (TASAM) tarafından 2010 yılı için “Stratejik Vizyon Sahibi Bilim İnsanı” ödülü verilmiştir.

Taşkın Tuna, İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) tarafından 2011 Mayıs ayında İstanbul’da düzenlenen uluslararası konferansa bir tebliğle katılmış ve tebliğ ilgi ile karşılanmıştır.